• امامزاده ابوعلی خداشاهی جزین

        این مکان یکی از زیارتگاه های اصلی شهرستان بجستان می باشد که در روستای کهن و تاریخی جزین در 40 کیلومتری جنوب بجستان واقع گردیده است. مقبره این امامزاده که از نوادگان امام سجاد(ع) و منتسب به ابوعلی خداشاهی می باشد در فراز تپه ای در جنوب روستا واقع شده و از چشم انداز زیبایی برخوردار است.بنای این مقبره نوساز بوده ولی فضای داخلی آن به نحو زیبایی آینه کاری شده است.
   

  مرقد سید اسماعیل بجستان

        زاهد جلیل القدر سید اسماعیل در سنه 1229 هجری شمسی در خانواده ای زاهد پیشه در شهرستان بجستان دیده به جهان گشود. در دوران جوانی برای کسب روزی حلال قهوه خانه ای بنا نمود و به کسانی که در اقامه نماز صبح اول وقت مقید بودند صبحانه و چای رایگان می داد. هرچند که او تمکن مالی مساعدی نداشت ولی به شیوه های مختلف سعی در ترویج انجام فرایض دینی می نمود. وجود همین اخلاص سبب شد در روز عاشورا سنه 1315 هـ.ش در حال سوگواری به لقای دوست راه یابد و مزار او مکان حاجتمندان و برخورداری از کرامت این زاهد عارف گردد. مزار او در بلوار کشاورز و ضلع جنوب غربی پارک ملت واقع است.
   

  مرقد آصف برخیا مزار

        به فاصله 6 کیلومتری شهر بجستان، روستای هدف گردشگری مزار واقع شده است. در کنار گورستان قدیمی بر بالای باندی روستا، مزار پیری است که مردمان او را آصف برخیا، وزیر حضرت سلیمان می دانند و زیارت می کنند. برخی آن مقبره را متعلق به فردی بنام خواجه خضر و گروهی نیز به علت نفوذ اسماعیلیه در منطقه و وجود قلعه ای بنام قلعه دختر بر فراز کوهی در نزدیکی آن، آن را متعلق به یکی از پیروان حسن صباح می دانند. این بنا به شماره 14643 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
   

  مرقد پیر ابوالمعالی مرندیز

        در داخل گورستان روستای مرندیز در مجاورت کاروانسرای این روستا بنایی قدیمی وجود دارد که به مقبره پیر ابوالمعالی مشهور می باشد. که مورد احترام اهالی روستا و منطقه قرار دارد. تزئینات این بنای آجری به صورت خفته راسته در سردر ورودی می باشد که به نظر می رسد احداث این بنا هم دوره با کاروانسرای مرندیز می باشد. وجود این مقبره در کنار گلزار شهداء و آثار تاریخی همچون کاروانسرا، مسجد جامع و قلعه و واقع شدن در حاشیه جاده اصلی می تواند به عنوان یک ظرفیت فرهنگی گردشگری مورد توجه قرار گیرد.

   

شهرستان ها
ورود به پنل
تمامی حقوق این پورتال متعلق است به اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان رضوی مجری پورتال : شرکت داده پردازی پویان ابتکار شرق